Без сексу ми помремо або «Піраміда потреб» в підручниках десятикласників

Без сексу ми помремо або «Піраміда потреб» в підручниках десятикласників

Підручник

Потрапив мені на очі новий підручник для 10 класів під назвою «Громадянська освіта (інтегрований курс, рівень стандарту)» за 2018 рік. Зовсім свіженький. Над цією книгою працювала ціла низка авторів.

Окрім того, що підручник в певній мірі унормовує евтаназію, полігамію, гомосексуальні стосунки, комуну як форму сім’ї, він також містить ще деякі досить «цікаві» ідеї. Отож, § 5. Самореалізація людини, сторінки 35-36.

Автори підручника представляють десятикласникам «Піраміду потреб Маслоу».

Американський учений Абрагам Маслоу припустив, що реалізація особистості відбувається у процесі задоволення нею власних потреб. Що вищий рівень потреб, то повніше реалізовує себе особистість. Це — так звана «ієрархічна теорія потреб особистості» або, як її ще називають, «піраміда Маслоу.

1

 

Мабуть почну з того, що «піраміду Маслоу» придумав не Абрагам Маслоу. Ось так, малята. Насправді, вчений розробив лише теорію, а графік у вигляді піраміди з’явився вперше в 1975 році в підручнику якогось У. Стоппа (про нього ніхто нічого не знає). На той час Маслоу вже 5 років, як лежав у могилі. Згодом «піраміду» підхопили вчителі з менедженту та бізнес-тренери, причесали, прилизали і видати у тому вигляді, який ми часто зустрічаємо в попсових книжечках та журналах.

А тут «бац, і ось ця прилизана та причесана теорія з’являється в шкільному підручнику, та ще й вчить дітей уму-розуму.

Варто зауважити, що теорія Маслоу мала більш життєво-філосовське, ніж наукове значення. Це не дивно, бо Маслоу радше пробував дати відповіді на питання, які заводили біхевіористів та фрейдистів у тупик, ніж проводив наукове дослідження. Спостерігаючи за розвитком думки Маслоу, можна побачити, як на кінець життя вчений потроху відходіть від деяких своїх суджень.

А як інтерпретують теорію Маслоу автори підручника для школярів? Ось невеликий аналіз деяких тез.

 

Секс — життєво необхідна потреба?

Читаючи внизу основи піраміди список фізіологічних потреб, трохи дивно бачити там секс. Точніше, більше дивує не його присутність в списку, а відсутність пояснення для школярів.

2

В принципі, сам Маслоу поставив секс на першу сходинку своєї ієрархії. Але він не дрібнив і не виділяв окремі фізіологічні потреби, а навпаки, вважав, що їх неможна розглядати окремо та ізольовано одна від одної.

З іншої сторони, Маслоу чітко відділяв любов від сексу. Вчений вважав помилкою Фрейда намагання вивести любов із статевого потягу.

В наш час, коли цілі покоління виховуються на чуттєвій ідеології, яка походить з кінофільмів та популярних шоу, поняття «любов» і «секс» часто стають тотожними або, навіть, взаємозамінними. Тому поставивши секс в один ряд з їжею, водою та сном, автори підручника допускають величезну помилку. Можна навіть сказати, дискримінаційну.

Погодьтеся, що всі наші фізіологічні потреби розділяються на життєво необхідні і такі, які ними не є. Є різниця між потребою почухати спину і потребою зупинити кров з рани. Без кисню ми помремо за лічені хвилини, без води за лічені дні. Одяг менш важлива потреба, ніж їжа. Без сексу можна жити, а от без відвідування туалету — проблемніше.

Проте, автори підручника думають інакше:

Згідно з принципом ієрархії, для особи потреби кожного наступного рівня стають актуальними тільки після задоволення потреб попереднього рівня.

 

3

Якщо секс стоїть в основі і є базовою потребою, без задоволення якої неможливо просунутися вище до саморозвитку, то ми автоматично дискримінуємо всіх, хто не задовольняє цю «потребу». Виходить, що підлітки не можуть бути в безпеці, отримувати любов, відчувати безпеку, самовдосконалюватися, бо не займаються сексом?

Поставивши статеве життя на один рівень із їжею, водою, чуханням, сяканням, каканням і тому подібним, автори підручника опускають секс на тваринячий рівень. Замість прекрасного інтимного таїнства ми маємо звичайне «трахання». А партнера вчать розглядати, як стейк, носову хустину чи потертий бейсик. Чи не буде виправдовувати це в майбутньому харасмент, сексуальне насилля, зґвалтування?

 

Надлюдині можна все!

Інший «перл» авторів підручника:

Однак є й зворотний зв’язок — що вищий рівень самореалізації людини, то легше вона досягає своїх цілей щодо задоволення первинних потреб. Самореалізація передбачає ріст особистої ефективності людини у всіх сферах життя.

В цих тезах взагалі проглядуються натяки на євгеніку (яку так полюбляв Гітлер). Тобто, якщо людина досягнула вищого рівня в ієрархії потреб, зуміла саморозвинутися, то її нижчі потреби повинні задовольнятися легко і безпроблемно. Вона легко буде дихати, з легкістю отримає їжу та одяг, спокійно знайде партнерів для сексу, буде оточенна любов’ю та житиме в безпеці. Не знаю, як вам, а мені це нагадує еліту із серіалу «Модифікований карбон»: егоїстичну купку багатіїв, які заховалися в палацах під небесами і можуть дозволити собі все, навіть вічне життя.

Але повернемося в реальність. Теорія Маслоу, яку так активно «юзали» тренери з менеджменту, неодноразово піддавалася критиці за те, що не працює в реальному житті. Не обов’язково бути ситим, щоб проявити любов чи відчути її від іншої людини. Інтраверт, який сидить вдома і малює, може бути оточений турботою та підтримкою батьків, а також отримати визнання набагато швидше, ніж той, хто є душею компанії. 

Діти із сімей, де є все і в надлишку, не обов’язково отримують любов чи саморозвиток. А діти з бідних сімей, що живуть впроголодь, можуть досягнути успіху швидше, ніж ті, хто ситі і вдягнуті. Зрештою, як казав Христос: «Не хлібом єдиним буде жити людина».

 

Висновок

Філософія задоволення потреб робить людей егоїстичними і виховує почуття споживацтва. Вона не залишає місця для самопожертви, служіння, любові до ближнього, патріотизму. Все крутиться навколо роздутого людського «Я» і власного задоволення. Це типовий гедонізм: «Будемо їсти і пити, бо скоро помремо». Оскільки навіть фізіологічні потреби задовольнити неможливо, бо вони постійно з’являються знову, просунутися по сходах в гору піраміди з таким підходом вкрай важко. Щоб дойти до вершини самореалізації, не обов’язково задовольняти власні потреби. Та й самореалізація не може бути піком та метою життя. Бо можна вибратися на вершину і залишитися там самотнім.